"Z dovolené ve zdraví."

Prevence malárie

Onemocnění

Původcem je prvok Plasmodium. Malárii způsobuje několik druhů, které se liší průběhem nemoci.

Prvok je do těla člověka přenesen komárem, který před tím sál krev z člověka nemocného malárií.

Napadá nejprve játra a po delší době i červené krvinky. Způsobuje jejich rozpadání za příznaků horečky a zimnice. Vlny horečky se podle druhu původce opakují v pravidelných 3 - 4 denních intervalech, v nejzávažnějším případě nepravidelně, kdy může dojít až ke smrti následkem selhání jater a ledvin. Nemoc může také probíhat chronicky s opakujícími se záchvaty po celý život.

Možnosti prevence

Očkování zatím neexistuje.

Je možné preventivní podávání léků - antimalarik - v nízkých dávkách (např. 1 tbl. za týden).

Podávání léků musí začít už před vstupem do malarické oblasti, trvat po celou dobu pobytu a ještě většinou 4 týdny po jejím opuštění (s ohledem na životní cyklus parazita). Vynechání byť i jediné tablety může vést k selhání celé prevence a onemocnění malárií!

Léky je třeba předepisovat podle oblastí (nejen zemí, ale i provincií apod.) do kterých cestovatel vyjíždí. Odolnost původce proti jednotlivým lékům se stále mění. Předepisující lékař by měl mít aktuální informace.

V oblastech s malým rizikem a při dlouhodobém pobytu je možnost tzv. pohotovostního samoléčení, kdy cestovatel neužívá léky pravidelně, ale má je při sobě pro případ náhlého onemocnění. Léky pak mohou zabránit nejvážnějším následkům do té doby, než se cestovatel dostane do nemocnice.

Léky se kupují v lékárnách na recept. Pojišťovny je nehradí. Cena je rozdílná (od 40,- Kč do 1200,- Kč za 1 balení, které je obvykle postačující pro pobyt v malarické oblasti do 3 týdnů).

Prevencí malárie je také ochrana před poštípáním komáry.

Antimalarika

MALARONE tbl.

 • (balení 12 tbl., cca 1200,- Kč) 1 tbl. denně, 1 - 2 dny před cestou, po celou dobu pobytu a ještě 7 dní po návratu
 • užívat vždy s jídlem, nebo mléčným nápojem
 • Omezení: nepoužívat déle jako 28 dní; děti (s hmotností pod 40 kg), těhotné a kojící ženy, alergie na složky přípravku, těžké selhání ledvin.
 • Nežádoucí účinky: nejsou popisovány

LARIAM tbl.

 • (balení 8 tbl., cca 800,- Kč) 1 tbl. týdně, 1 týden před cestou, po celou dobu pobytu a ještě 4 týdny po návratu
 • užívat vždy s jídlem, zapít ve stoje 1 sklenicí vody
 • Omezení: horolezci, profesionální řidiči a piloti, práce ve výškách, epilepsie, psychiatrická onemocnění, děti pod 5kg a/nebo 3 měsíce, těhotné v 1. trimestru, léky na úpravu srdečního rytmu, na snížení srážlivosti krve, na cukrovku (tablety, nikoli inzulin), selhávání jater a ledvin, jiná antimalarika (nikoli doxycyklin)
 • Nežádoucí účinky: nevolnost, zvracení, závratě a zhoršení prostorové orientace, deprese a psychotické stavy - po kombinaci s marihuanou!


PLAQUENIL tbl.

 • (balení 60 tbl., cca 500,- Kč) - jen Karibik, nebo v kombinaci s proguanilem 2 - 3 tbl. týdně, 1 týden před cestou, po celou dobu pobytu a ještě 4 týdny po návratu
 • užívat vždy s jídlem, zapít ve stoje 1 sklenicí vody
 • Omezení: onemocnění oční sítnice, krve a krvetvorby, autoimunitní onemocnění, porfyrie, relativně: epilepsie, lupénka, slehávání jater a ledvin, užívání doxycyklinu, metronidazolu, ampicilinu, digoxinu a metotrexatu
 • Nežádoucí účinky: nevolnost, zvracení, zvýšená citlivost na sluneční záření, postižení očí (při užívání déle než 1 rok)


DEOXYMYKOIN tbl.

 • (balení 10 tbl. cca 40,- Kč) - také Doxybene, Doxycyclin aj. 1 tbl. denně, 1 den před cestou, po celou dobu pobytu a ještě 2 týdny po návratu
 • užívat vždy s jídlem, zapít ve stoje 1 sklenicí vody
 • Omezení: děti do 8 let, těhotné a kojící ženy, závažné poruchy jater, alergie na doxycyklin
 • Nežádoucí účinky: nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená citlivost na sluneční záření, plísňová onemocnění ústní dutiny, pochvy, snížení účinnosti hormonální antikoncepce


K léčbě malárie se používají i další léky, jejich použití k prevenci však není vhodné. V některých zemích bývají k dostání hlavně na černém trhu i dnes už nepoužívané léky a různé napodobeniny. Pozor na ně! Nejen že před malárií nemusí ochránit, ale mohou způsobit závažné zdravotní komplikace.

Zpracoval: MUDr. Pavel Slezák
1.7.2010

Sdílet/Uložit