Ženy a cestování
Těhotenství
Těhotenství je zátěž pro organismus matky a vyvíjející se plod v jejím těle může být ohrožen řadou vnějších vlivů. Z těchto důvodů představuje cestování pro těhotnou ženu a její nenarozené dítě vždy větší riziko.
Obecně nejbezpečnějším obdobím těhotenství je druhý trimestr (18. - 24. týden), kdy se obvykle matka sama cítí nejlépe a je nejmenší možnost negativního ovlivnění růstu plodu. Také příprava na cestu je v těhotenství komplikovanější.
Očkování v těhotenství se nedoporučuje především proto, že studie bezpečnosti očkovacích látek nezahrnují jejich testování na těhotných. Nikdo však zatím skutečné riziko poškození plodu po očkování nepotvrdil. Nelze-li tedy cestu odložit, ani riziko eliminovat jinak, je většina očkování neživými vakcínami možná.
Při očkování živými vakcínami (žlutá zimnice, spalničky, příušnice, zarděnky, plané neštovice) se nedoporučuje otěhotnět nejméně 28 dní po aplikaci očkovací látky. Důvodem je možný přenos vakcinačního viru na plod. Nicméně ani zde se při neúmyslném očkování v těhotenství těmito vakcínami žádné skutečné poškození plodu, či ovlivnění průběhu těhotenství neprokázalo a proto není náhodné otěhotnění v době po očkování živými vakcínami důvodem k přerušení těhotenství.
Malárie samotná i léky proti ní jsou pro těhotnou ženu nebezpečné. Pokud je to možné, měla by se těhotná žena cestám do malarických oblastí vyhnout. Je-li to nutné, může žena v prvním trimestru těhotenství užívat chlorochin (PLAQUENIL) i meflochin (LARIAM). Doxycyklin a atovaquon s proguanilem (MALARONE) jsou kontraindikovány (první pro prokázané ovlivnění plodu a druhý pro nedostatek důkazů o bezpečnosti použití v těhotenství).
Kojení
Pro očkování neživými vakcínami není kojení překážkou. Do mateřského mléka mohou přecházet vytvořené protilátky, to však není na škodu. Naopak zajišťuje to určitou imunizaci i u kojeného dítěte.
Vysloveně kontraindikované podání při kojení bylo jen u vakcíny proti pravým neštovicím, která se nyní už nepoužívá. Proti žluté zimnici se mohou kojící ženy očkovat pouze v případě, že cestu do rizikové oblasti nelze odložit (existuje určité riziko přenosu vakcinačního viru na kojence). Z léků proti malárii není při kojení vhodný atovaquon + proguanil (MALARONE), pokud je hmotnost kojence menší než 5 kg. Ostatní antimalarika použít lze.
S využitím Centra pro kontrolu nemocí, Atlanta, USA
MUDr. Pavel Slezák, 3.6.2010
Bude dále doplňováno.
