"Z dovolené ve zdraví."

Sýrie: přenosná dětská obrna (poliomyelitida) - aktualizace

K 26. 11. 2013 bylo v Sýrii potvrzeno už 17 případů onemocnění přenosnou dětskou obrnou - poliomyelitidou. 15 případů bylo zjištěno v provincii Deir Al Zour, po dvou pak v Damšku a Aleppo. Je tedy zřejmé, že virus široce cirkuluje ve vnímavé (neočkované, nebo nedostatečně očkované) populaci.

Vzhledem k humanitární situaci a velkému a jen obtížně kontrolovatelnému pohybu osob přes hranice do okolních zemí, považuje Světová zdravotnická organizace riziko šíření do dalších teritorií na Blízkém Východě za vysoké. V těchto zemích probíhají masivní očkovací kampaně živou poliovakcínou a je snaha dosáhnout proočkování všech dětí pod 5 let věku i v samotné Sýrii bez ohledu na probíhající konflikt.

Pro osoby, cestující do oblastí Blízkého východu je nanejvýš potřebné, aby měly v pořádku očkování proti tomuto onemocnění. Dospělí, kteří byli řádně očkovaní v dětství nejméně třemi dávkami vakcíny a od poslední dávky uplynulo více než 10 let, by měli být přeočkováni jednou dávkou alespoň týden před cestou do rizikové země.

Zdroje:
Polio in the Syrian Arab Republic - update. Disease Outbreak News, WHO, 26 NOVEMBER 2013.
WHO's International Travel and Health Recommendations for travelers to and from polio-affected areas. (pdf, 10,54Mb)

MUDr. Pavel Slezák, 28.11.2013, 9:02

Sdílet/Líbí se mi