"Z dovolené ve zdraví."

Sýrie: přenosná dětská obrna (poliomyelitida)

Velmi závažné zprávy přišly v polovině října 2013 ze Sýrie, zmítané občanským konfliktem. Ve východní provincii Deir Al Zour bylo zaregistrováno 22 případů akutních chabých paréz. Jedná se o klinickou diagnózu, která se sleduje, jako indikátor potenciálního onemocnění dětskou přenosnou obrnou (poliomyelitidou). U dvou nemocných byl také laboratorně zjištěn původce této infekce - poliovirus. Vzorky byly zaslány do regionální referenční laboratoře SZO pro východní Středomoří a čeká se na potvrzení laboratorních nálezů.

Vzhledem k situaci v Sýrii lze předpokládat, že se skutečně o epidemii poliomyelitidy bude jednat, přestože poslední případ tohoto onemocnění zde byl zaznamenán v roce 1999.

Uprchlíci ze země, jejichž počty stále stoupají, mohou rozšířit infekci i do okolních zemí. Je proto nanejvýš nutné, aby potenciálně ohrožené země zkontrolovaly svoji vakcinační politiku a připravily si postupy a zásoby vakcín pro případ zavlečení infekce.

Naopak osobám, které do oblasti, ať už z jakýchkoli důvodů, cestují se důrazně doporučuje absolvovat přeočkování proti poliomyelitidě.

Zdroj:
Report of suspected polio cases in the Syrian Arab Republic, WHO, 19 OCTOBER 2013.

MUDr. Pavel Slezák
24.10.2013, 11:41

Sdílet/Líbí se mi