"Z dovolené ve zdraví."

Senioři a cestování

Chronické nemoci

Chronicky nemocní by měli před cestou navštívit ošetřujícího lékaře. Nechat ho posoudit zamýšlenou cestu z hlediska chronického onemocnění a nechat předepsat dostatek pravidelně užívaných léků. Doporučuje se alespoň 1,5 násobek délky trvání cesty.

Cestování letadlem

Při cestování letadlem hrozí v důsledku dlouhodobějšího omezení pohybu a nízkého tlaku vzduchu nebezpečí žilní trombózy a následně plicní embolie. Je vhodné používat kompresní punčochy, během dlouhého letu se pohybovat po palubě letadla, případně preventivně užívat léky snižující srážlivost krve (ANOPYRIN).

Snížený tlak kyslíku při letech ve vysokých výškách může vést také ke zhoršení prokrvení srdečního svalu u disponovaných osob a k příznakům anginy pectoris. Opět je nutné být vybaven svými léky (nitroglycerin) a to i na palubě letadla.

Fyzická kondice

Přiznejme si, že fyzická kondice se s věkem nelepší. Měly by však přibývat zkušenosti, rozvaha a životní moudrost. Zvažme tedy před náročnými turistickými výkony, zda se na to po fyzické i zdravotní stránce cítíme, zda dokážeme plánovanou túru zvládnout a nebýt přitom na obtíž ostatním.

Dobré zdravotní pojištění pokrývající všechna rizika včetně například leteckého transportu z vysokých nadmořských výšek by mělo být samozřejmostí.

S využitím Centra pro kontrolu nemocí, Atlanta, USA
MUDr. Pavel Slezák, 3.6.2010

Bude dále doplňováno.

Sdílet/Uložit