"Z dovolené ve zdraví."

Ptačí chřipka H7N9 - aktualizace

10.4.2013, 14:27

K 9.4. bylo registrováno celkem 26 onemocnění lidí novým typem chřipkového viru A(H7N9). Onemocnění byla zaznamenána ve čtyřech Čínských provinciích: Shanghai (13), Jiangsu (8), Zhejiang (3) a Anhui (2). Osm osob zemřelo, dalších patnáct je vážně nemocných, u třech probíhá onemocnění středně závažně. Mezi jednotlivými lidskými případy nebyla dosud prokázána epidemiologická souvislost.

V chovech drůbeže a na tržištích se živými zvířaty v postižených provinciích probíhá intenzivní vyšetřování, směřující k nalezení zdroje tohoto nového viru. Dosud však byl u zvířat nalezen jen ojediněle a to u drůbeže a holubů. Přesto byl vydán zákaz prodeje živé drůbeže a mnoho chovů je  nařízení úřadů likvidováno.

Evropské centrum pro kontrolu nemocí vydalo doporučení pro Evropany, cestující, nebo pobývající v postižených částech Číny. Doporučení plně respektuje dříve vydané prohášení Světové zdravotnické organizace. Prozatím nejsou důvody pro omezení pohybu osob, nebo zboží do a z postižených oblastí. Doporučuje se vyhýbat tržnicím s živými zvířaty a jejich chovům, stejně jako se vyvarovat kontaktu s živou, nebo usmrcenou drůbeží a částmi jejich těl, včetně tepelně neošetřeného peří. Je důležité zvýšeně dbát na osobní hygienu, zejména mytí rukou a používání alkoholových desinfekčních prostředků.

MUDr. Pavel Slezák

Zdroje:

Epidemiological update of 10 April: novel influenza A virus A(H7N9) in China. European Centre for Disease Prevention and Control, Stockholm, News. (http://ecdc.europa.eu/en/press/news/Lists/News/ECDC_DispForm.aspx?List=3...)

No H7N9 epidemic among poultry: expert. Xinhua, english.news.cn 2013-04-09 15:32:06. (http://news.xinhuanet.com/english/china/2013-04/09/c_132295445.htm)

Human infection with influenza A(H7N9) virus in China - update. World Health Organisation, Global Alert and Response, 9 APRIL 2013 (http://www.who.int/csr/don/2013_04_09/en/index.html)

Sdílet/Líbí se mi