"Z dovolené ve zdraví."

Mexiko: Cholera, aktualizace

Od začátku epidemie (září 2013) bylo v Mexiku potvrzeno celkem 184 případů cholery, z toho u dvou nemocných došlo k úmrtí. Nejvíce postižené jsou státy Hidalgo (160 případů, v posledním týdnu 1 nový) a Veracruz (11 případů, 3 v posledním týdnu).

Původce onemocnění (Vibrio cholerae O1 Ogawa) je geneticky velmi blízký vibriím, která způsobují epidemii na Haiti a Kubě.

Protiepidemická opatření se zaměřují především na dostupnost a bezpečnost pitné vody a základní hygienické podmínky. Byla posílena zdravotní péče. Nejsou vydána žádná doporučení omezující cestování, pohyb osob, nebo zboží pro postižené oblasti.

Turistům a cestovatelům se doporučuje zvýšená obezřetnost při využívání místních zdrojů pitné vody a potravin. Dodržování obecných hygienických zásad je z pohledu prevence onemocnění cholerou klíčové. Očkování proti choleře je možné, Světová zdravotnická organizace ho však nepovažuje pro cestovatele za zásadní (především kvůli malé dostupnost vakcíny).

Zdroje:
Cholera in Mexico - update. Disease Outbreak News, WHO, 25 NOVEMBER 2013.
WHO statement relating to international travel and trade to and from countries experiencing outbreaks of cholera. WHO, 24 november 2010.

MUDr. Pavel Slezák, 26.11.2013, 9:22.

Sdílet/Líbí se mi