"Z dovolené ve zdraví."

Japonsko: zarděnky (doporučení pro cestovatele)

Japonské zdravotnické úřady hlásí k 21.3.2013 už 2021 případů onemocnění zarděnkami. Nejvíce jsou postiženy provincie Tokyo, Kanagawa a Chiba. Příčinou epidemie může být nízká proočkovanost populace, kdy se dlouhodbě očkovaly proti zarděnám pouze dívky. Kolektivní imunita tak zůstala nízká a umožnila šíření nemoci ve společnosti.

Onemocnění se projevuje zvýšenou teplotou, typickou vyrážkou, rýmou, bolestmi v krku, zvětšenými uzlinami a bolestmi kloubů. Při onemocnění těhotné ženy v první fázi těhotenství hrozí vznik vážných vrozených vývojových vad u dítěte  (tzv. vrozený zarděnkový syndrom).

Japonské úřady doporučují všem osobám, které plánují cestu do země, aby si zkontrolovaly očkování proti zarděnkám (nejméně 1 dávka kombinované vakcíny proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám, podaná v 1 roce věku, nebo později). Neočkovaní by se měli nechat naočkovat trojvakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám alespoň 2 týdny před cestou. Těhotné ženy a malé děti do 1 roku by se měli chránit před kontaktem s osobami s vyrážkou a chřipkovitými příznaky.

V České republice se proti zarděnkám očkuje od roku 1982 u dívek a od roku 1986 i u chlapců. Od roku 1995 se očkuje trojvakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám a to od 15. měsíce věku ve dvou dávkách s odstupem alespoň 6 - 10 měsíců. Do roku 2000 se odoočkovávaly dosud neočkované dívky ve věku 12 let monovakcínou proti zarděnkám. imunita, vytvořená očkováním v dětství přetrvává dlouhodobě (zvláště při podání dvou dávek), ale i v dospělosti lze přeočkovat. Prodělání onemocnění rovněž poskytuje velmi dlouhodobou imunitu.

8.4.2013, 15:46

MUDr. Pavel Slezák

Zdroje:

ProMed mail arch. č. 20130406.1626811

Petráš M.: Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. www.vakciny.net.

Sdílet/Líbí se mi