"Z dovolené ve zdraví."

Indonésie (Bali): horečka Chikungunya (import do Německa)

V prosinci loňského roku v Německu onemocněla 53 letá žena 3 dny po návratu z 18 denní cesty na Bali (Indonésie). Onemocnění se projevovalo horečkami, bolestmi kloubů, vyrážkou, zvětšením lymfatických uzlin a jater. Diagnóza horečky Chikungunya byla v akutním stádiu potvrzena vyšetřením PCR (průkaz genomu viru), pozitivní titry protilátek se objevily až 47. den po prvním vyšetření. U pacientky nadále přetrvávají bolesti hlavy a kloubů.

Nemocná žena pobývala na Bali v pobřežní oblasti v okolí města Seminyak s fakultativními výlety do regionu Ubud. Zatímco především centrální a západní Jáva je známou oblastí s výskytem horečky Chikungunya, Bali bylo dosud považováno za oblast s nízkým rizikem.

Při cestách do Indonésie a dalších zemí jihovýchodní Asie je třeba mimo jiné dbát na ochranu před poštípáním komáry. Jak se ukazuje, mohou být i relativně bezpečné oblasti místem nákazy. V případě onemocnění po návratu z těchto oblastí je velmi důležitá právě informace o místě a délce pobytu, včetně údaje o četnosti poštípání komáry, nebo jiným hmyzem. Diagnostika s pomocí běžných metod (stanovení hladin protilátek) může určit příčinu onemocnění až s velkým zpožděním.

Zdroj: ProMed mail, arch. č. 20130227.1562598.

MUDr. Pavel Slezák, 28.2.2013, 11:41

Sdílet/Líbí se mi