"Z dovolené ve zdraví."

Děti a cestování

Obecně čelí děti při cestování podobným rizikům, jako dospělí. Pravidelné (povinné) očkování má před očkováním do zahraničí přednost a je třeba ho před cestou zkontrolovat. V případě léků je třeba oproti dospělým upravit dávkování s ohledem na věk, nebo lépe váhu dítěte. Při průjmu a horečce hrozí dítěti rychleji dehydratace, než dospělému. Je proto třeba doplňovat tekutiny a minerály co nejdříve a v dostatečné míře.

Rovněž malárie představuje pro dítě větší riziko než pro dospělé.

Vysoce koncentrované repelenty určené do tropů nejsou vhodné pro děti. Speciální repelenty pro děti na bázi přírodních olejů lze používat od 6 měsíců věku. Pro mladší děti je možné použít pouze dobře těsnící moskytiéru.

Děti jsou při hraní ve větším kontaktu půdou a pískem a mají tak větší riziko získání některých parazitů (larva migrans, trichuriáza, strongyloidóza). Při hraní by měly mít vhodnou obuv a na pláži si hrát raději na dece, nebo osušce, než přímo na zemi či písku. Oděv a pleny by neměly být sušeny přímo na zemi a po sušení venku by se měly vyžehlit (prevence zavlečení některých larev parazitů).

S využitím Centra pro kontrolu nemocí, Atlanta, USA
MUDr. Pavel Slezák, 3.6.2010

Bude dále doplňováno.

Sdílet/Uložit